Nový Silverpop WYSIWYG editor: jak se povedl?

WYSIWYG_editor_Silverpop_perexV posledních dvou červencových týdnech dochází ke změně WYSIWYG editoru Silverpopu. K jakým úpravám došlo a jaký dopad budou mít na naši práci?

Ještě než se pustíme do hodnocení změn editoru, musíme si ujasnit, že těžištěm nástrojů typu Silverpop nikdy nebyla a nejspíš ani nebude editace či vytváření vlastních klientských šablon. Síla Silverpopu a dalších jemu podobných je v práci s klientskou databází, ve vytváření automatizovaných programů na základě behaviorálních dat nebo v tvorbě a práci se skórovacím modelem.

Zklamání, nebo krok dopředu?

Z výše nastíněné situace by mělo být zřejmé, že nejmodernějšími trendy oplývající WYSIWYG editor nebude nikdy v popředí zájmu. Přesto není důvod ke zklamání. V první řadě musíme vyzdvihnout velmi dobré UI celého editoru. Je vidět, že IBM si na uživatelském rozhraní a obecné použitelnosti ze strany běžných klientů dala nejvíce záležet. Výsledkem je logické sloučení vybraných editačních prvků, užívání show/hide událostí a lepší práce s náhledovými akcemi.

Pokud jste používali Silverpop před letošním létem, změnu editoru poznáte na první pohled. Nedotýká se samozřejmě jen nových šablon, ale objeví se i v šablonách již rozeslaných newsletterů. Dlužno podotknout, že změna editoru se zatím netýká oblastí Landing pages a Web forms, které budou i nadále používat klasický editor.

Vše na úvodní stránce

Zásadní výhodou editoru je již jeho úvodní stránka, která obsahuje všechny nezbytné prvky. Není už proto nutné používat více obrazovek nebo kroků k editování nastavení mailingu, editaci šablony a práci s Management tools. Vše se nyní nachází na jednom místě a toto rozvržení bezpochyby ušetří spoustu času při práci se samotnými newslettery.

WYSIWYG_editor_Silverpop01

Hlavní okno editace včetně nastavení hlavičky e-mailu

Logicky první položkou k vyplnění je jméno mailingu, na které navazuje pod ikonkou Settings veškeré další nastavení týkající se především hlavičky newsletteru. Od Subject line, k níž je automaticky přidružená možnost personalizace nebo vložení dynamického obsahu, přes nastavení odesílacích e-mailových adres a výběr kontaktů, na něž budeme odesílat, včetně možnosti rekalkulace, až po nastavení trackování. To vše ve čtyřech jednoduchých krocích, které můžeme opět skrýt metodou show/hide a postoupit k editaci šablony newsletteru.

Ovládací prvky editoru

V samotném WYSIWYG editoru došlo k rozdělení funkčních ovládacích prvků. V prvním řádku máme dvě skupiny prvků – první umožňující práci s HTML, TEXTem či importem předpřipravené HTML šablony, druhá pak v sobě sdružuje všechny nutné a potřebné prvky pro personalizaci, práci s daty z relačních tabulek a dalších. Druhý řádek je vyčleněn pouze pro přepínač mezi Desing/Source view – tedy mezi WYSIWYG prací a prací ve zdrojovém kódu newsletteru.

Od druhého řádku s ovládacími prvky máte možnost veškeré další prvky jednoduše skrýt – například pro zvětšení zobrazovaného pole potřebného pro editaci. V dalších řádcích se nacházejí standardní prvky WYSIWYG editoru od prvků pro práci s písmem přes odkazy až po manipulaci s obrázky. Tyto prvky zde nebudeme detailněji popisovat, jejich funkčnost se nijak výrazně nezměnila, navíc je všichni známe z obdobných editorů, kupříkladu kancelářských aplikací.

Přepínání náhledů pro zařízení

Další novinkou je možnost rychlého přepínače náhledu i editoru pro rozlišení mobilu, tabletu či plnou šířku. Jak už je dobrým zvykem v jiných mailingových nástrojích, editaci a náhled máme vedle sebe rozděleny dvousloupcovou sazbou a všechny provedené změny vidíme aplikované v reálném čase. V pravé části nad náhledem navíc máme – již z dřívějška známá – tlačítka pro uložení, testování, automatizaci a odeslání.

WYSIWYG_editor_Silverpop02

Kompaktní zobrazení editoru vhodné pro přímou editaci e-mailu

Velký vizuální důraz byl věnován tlačítku Manage tools, pomocí něhož si můžete přepínat mezi volbami zobrazení – přesto předpokládáme, že většina uživatelů využije dvousloupcového zobrazení, které je vhodné pro editaci i náhled v jednom okamžiku bez zbytečného přepínání. V pravé části náhledu se zobrazovanými změnami v reálném čase navíc máme jednoduchou možnost, jak si v náhledu vyzkoušet personalizace, dynamické bloky a jiné. Rovněž práce s dynamickými pravidly je na první pohled i ostré vyzkoušení rychlejší a uživatelsky přívětivější, než tomu bylo dosud. K oběma funkčním tlačítkům je navíc přidruženo tlačítko pro zobrazení Mailing Health.

Z preview módu je další výraznou novinkou manažer odkazů – takzvaný Hyperlink Manager. Jednoznačnou výhodou je okamžité zobrazení nevalidních linků, takže již při editaci můžeme získat jistotu, že naše odkazy jsou minimálně validní a odkazují na existující webové stránky. V rozšířených možnostech přístupných jediným kliknutím můžeme dále editovat typ i cíl a samozřejmě též odkazy lze personalizovat a dále testovat. Funkce z pohledu běžných uživatelů méně častěji používané – ať už ty týkající se příloh, či nastavení pravidel – najdeme pod graficky vizuálně lehce potlačenou ikonou Advanced Settings.

Shrnutí výhod nového editoru

Pokud bychom si měli shrnout zásadnější novinky a výhody nového editoru, určitě bychom neměli vynechat následující klíčové úpravy:

  1. Nastavení e-mailu na stejné stránce, kde můžeme editovat i vlastní obsah e-mailu.
  2. Snadný import šablon včetně meta značek.
  3. Konfigurovatelné zobrazení pro mobile-first nebo tablet-first design.
  4. Náhled změn v reálném čase.
  5. Ověřování platnosti odkazů v reálném čase.
  6. Snazší testování personalizovaných a dynamických částí e-mailu.
  7. Možnost použití kontroly pravopisu integrované ve webovém prohlížeči.
  8. Snazší kontrola spam skóre a dalších před odesláním.

Je na každém uživateli Silverpopu, nakolik mu výše popsané změny přijdou zásadní či nikoli. Za nás nicméně platí, že jde o jasný krok dopředu – Silverpop dostal vhodný a výrazně použitelnější WYSIWYG editor, který usnadní a zrychlí práci při tvorbě a kontrole newsletterů nejen z pohledu profesionálů, ale především běžných uživatelů, kterým jsou tyto změny nejvíce adresovány.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: