Vánoce 2017 přicházejí: Velký přehled pro e-shopy

Vánoce jsou za dveřmi. A budou velké – jen poslední 4 týdny před Vánoci tvoří v některých e-shopech 30 % ročního obratu. Připravili jsme pro vás přehled nejzajímavějších informací, důležitých termínů a praktických rad.

Data: Nákupy činí až 30 % obratu

Pokud jde o vánoční sezónu, náběh na ni začíná začátkem listopadu. V roce 2016 počty transakcí i výše obratu významně rostly od 45. týdne a pro úspěch e-shopu byly zásadní tři následující týdny: 47. týden, kdy se koná Black Friday, a následně 49. a 50. týden. V těchto dnech mimochodem roste obrat e-shopů až na trojnásobek hodnot z konce října.

Graf ukazuje růst celkového počtu objednávek v námi sledovaných e-shopech (25+) od 44. do 52. týdne v roce 2017. Ve vzorku vybraných e-shopů jsou zastoupeny významné segmenty zboží s celkovým ročním obratem 2,5 mld. Kč.

Jak ukazují výše uvedené statistiky, fáze nejsilnějších nákupů startuje na přelomu listopadu a prosince zhruba 4 týdny před Štědrým dnem. Jejím katalyzátorem jsou v tomto ohledu zejména dvě hlavní slevové akce – Den dopravy zdarma a Black Friday. Vrchol objednávek letos očekáváme v první prosincové týdny – 4. a zejména 11. prosince. Kdo nestíhá, poslední šanci k bezpečnému objednání bude mít mezi 18. a 20. prosincem.

Pokud jde o zdroj objednávek, pozorujeme zde stále silněji vliv mobilních zařízení. Mobily a tablety u námi sledovaných e-shopů tvořily loni koncem října 18 % transakcí a 30 % návštěv. Letos je toto číslo opět vyšší – mobilní zařízení tvoří již 24 % transakcí a 37 % návštěv. V závislosti na segmentu, v němž podnikáte, mohou tato čísla ještě stoupnout.

Data, která byste měli znát:

 • Celkový obrat e-commerce letos dosáhne zhruba 115–120 miliard Kč.
 • Jde o růst o minimálně 19 % ve srovnání s minulým rokem.
 • Za poslední 4 týdny získají e-shopy až 30 % ročních příjmů.
 • Objednávky z mobilních zařízení tvořily koncem října již 24 % transakcí a 37 % návštěv.

Důležité termíny: Black Friday a další

Zejména pro prodejce jsou důležité také hlavní milníky letošní vánoční sezóny. V ČR nás čeká celkem 5 prodejních vrcholů, mezi nimiž nechybí ani stále významnější povánoční výprodeje startující 27. prosincem.

Pro každý z těchto vrcholů jsme pro vás připravili speciální tipy, které vám pomohou vytěžit z nich maximum. Pro článek klikněte na název akce.

 • Den dopravy zdarma – 13.11. až 15.11. 
 • Black friday – 24.11.
 • Vrchol nákupů – 4.12. až 11.12.
 • Last delivery – 18.12. až 20.12. 
 • Výprodeje – od 27.12.

Zákazníci: Co je u nich nového?

Prodejce samozřejmě nejvíce zajímá, co nového je u jejich zákazníků. Letošní rok je nejen ve znamení pokračování loňských trendů (například v otázce využívání mobilů), ale ukazuje též změny v zákaznickém chování. Konkrétně byste měli uvažovat o následujícím:

 • Zákazníci hledají inspiraci na internetu a s předstihem – Internet je hlavním zdrojem pro vánoční dárky, celkem 63 % Čechů se o produktech a vaší značce dozvídá na internetu. Pro porovnání: v showroomu dojde jen k 31 % takových setkání.
 • Češi srovnávají ceny… – 52 % Čechů využívá v přednákupní fázi srovnávače cen a produktů. Doporučujeme proto vyladit produktové kampaně, a hlavně zbožové srovnávače (využijte například tento nástroj).
 • … a čtou recenze ostatních – Každý třetí z nás bere v potaz recenze a zkušenosti ostatních uživatelů. Klíčové jsou sociální sítě, online chaty a produktové recenze. Doporučujeme nepodceňovat žádný detail, sociální sítě je potřeba brát nejen jako nástroj pro propagaci, ale i jako komunikační kanál se zákazníkem, který by měl poskytnout rovněž zákaznickou podporu. Využít můžete také chatboty.
 • Mladí jsou perfekcionalisté – Pokud prodáváte zboží zacílené na mladší generaci, vezměte v potaz její specifické vlastnosti a chování. Mladí lidé neakceptují rozdíl mezi online a offline, a očekávají stejné služby napříč všemi prodejními kanály. A není to vše, jak se dočtete v našem článku.
 • Preference kamenných obchodů klesá, ale nezmizí – Přestože výše uvedená čísla hovoří o významu internetu pro rozhodování zákazníků, zhruba 40 % uživatelů podle našeho spotřebitelského výzkumu stále preferuje kamenné obchody. Týká se to především potravin, drogerie či produktů pro zdraví. Klíčové je proto vyhodnocovat všechny nákupy jak offline, tak i online. A jak již bylo řečeno, v ideálním případě nabízet stejné služby v obou kanálech.

Praktické rady: Na co nezapomenout

Pojďme se ještě na závěr podívat, na co by neměl žádný e-shop zapomenout. Letos jsme vybrali 4 hlavní oblasti, kterým doporučujeme věnovat pozornost.

a) Načasování kampaní

Reklamní prostor byste již v tento moment měli mít nakoupený. To je důležité. Klíčové je ale také správné načasování kampaní. Doporučujeme začít v listopadu s obecnou propagací a produktové kampaně odstartovat s příchodem prosince. Můžete se též inspirovat našimi tipy na kampaně z loňského roku.

b) Sklad a logistika

Logistika je stále klíčový element k úspěchu. Pokud jste tak ještě neudělali, připravte si predikci prodejů, k nimž využijte nástrojů jako TrendLucid. Kapacity a fungování skladu naplánujte předem v návaznosti na marketingové kampaně a očekávané milníky v prodeji.

c) Spokojenost zákazníků

Spokojenost zákazníků je klíčová nejen pro úspěch letošních Vánoc, ale zejména pro budoucnost vaší značky. Z tohoto důvodu ji také každoročně testujeme. Vedle skladu a logistiky proto nezapomínejte ani na ostatní aspekty, které souvisejí s celkovým vyřízením objednávky. Jde zejména o posílení zákaznické linky nebo týmu, který obsluhuje sociální sítě.

d) Hlídejte si trendy

Zboží, které stojí za to promovat nebo o ně rozšířit sortiment, hledejte mimo svá vlastní data – třeba pohledem na trendy ve vyhledávání či růstů kategorií. Pomoci vám k tomu může tato užitečná prezentace. Z ní rovněž vyplývá několik tipů na letošní Vánoce. Mezi produkty, o něž roste zájem, patří třeba mixéry na smoothie, stěrka na okno, elektrická kola nebo chytré náramky

Sledujte náš seriál

V průběhu listopadu a prosince 2017 vám nabídneme další zajímavé tipy, jak využít sváteční sezónu na maximum. Podívejte se i na další podnětné články:

Celkem 1 komentář k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: