Co bude znamenat Brexit pro českou e-commerce?

BrexitPlánovaný odchod Velké Británie z EU otřásá politickým děním posledních týdnů. Bude mít ale nějaké konkrétní dopady na českou
e-commerce? Brexit může ohrozit zejména ty, kteří v Británii již podnikají, nebo se tam v nejbližší době chystají.

Brexit jako takový začal okamžitě výrazně ovlivovat obchodní procesy napříč světovým trhem a to nejen v offline, ale také v online prostředí. Na českou e-commerce scénu nebude mít Brexit o nic větší dopad než na jiné evropské trhy. Slábnoucí libra ale může vést k situaci, kdy budou britští exportéři nuceni zdražit své zboží, což může mnoho tuzemských prodejců donutit k navýšení cen, či ke změně dodavatelů.

Dá se také předpokládat oslabení kupní síly samotných Britů, nicméně vzhledem k tomu, že na britské klientele není česká e-commerce nijak závislá, tuto skutečnost tuzemští prodejci nepocítí. Právě snížená kupní síla Britů ale může hrát roli pro české e-commerce hráče, kteří se již na tento trh vstoupili, nebo se na něj chystají. Těm, kteří o expanzi do Velké Británie uvažují, bych v tuto chvíli doporučil opatrnost – je pravděpodobné, že Britové nejenže budou méně utrácet, ale je také třeba počítat s komplikacemi v oblasti logistiky či daňových povinností s ohledem na obchod se státem mimo EU. Jaké tyto dopady budou, samozřejmě závisí na konkrétní podobě dohody mezi Velkou Británií a EU po jejím vystoupení.

Dopad Brexitu bude bezpochyby patrný také v úbytku nových (nejen) online projektů a e-shopů, které vstupují na evropský trh z USA. Velká Británie byla díky jazykové shodě a čitelnému nákupnímu chování zákazníků pro firmy z USA vždy preferovanou vstupní branou do EU. Aktuálně je možné očekávat, že vstup amerických „hráčů“ bude mnohem opatrnější a pro ně také pravděpodobně nákladnější.

Kde naopak neočekáváme téměř žádné změny, jsou ceny online reklamních kanálů. Například náklady na PPC kampaně ve Velké Británii by se výrazně změnit neměly.

Celkem 1 komentář k článku

  1. Stanislav Puffler, DiS.

    Já naopak exit vítám, jako neplátce DPH věřím, že jakmile UK vystoupí finálně, budu moci poskytovat své služby do Británie aniž bych se musel stát plátcem/identifikovanou osobou pod drobnohledem oligarchy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: