Vánoce 2014 podle e-shopů: bezpečné bude objednat do 19. prosince

Přinášíme další ohlédnutí za našim materiálem k letošní vánoční sezóně: tentokrát formou kompletních rozhovorů s řadou českých e-shopů a dopravců na téma vánoční špičky i doporučeného termínu pro objednání zboží.

Vybraným e-shopům jsme v souvislosti s Vánocemi 2014 položili následující otázky:

 1. Platí také pro vás, že Den dopravy zdarma pořádaný Heureka.cz dosahuje množství objednávek srovnatelný s předvánoční špičkou?
 2. Které dny před Vánoci vyřizujete obecně nejvíce objednávek? A který den to podle vašeho odhadu bude letos?
 3. Který prosincový den by měli letos zákazníci nejpozději objednat, aby zboží s jistotou obdrželi do Vánoc?

Mall.cz – Michala Gregorová

 1. Dne dopravy zdarma jsme se loni zúčastnili poprvé. Pro zajímavost: 12. a 13. listopad se zařadily mezi 10 nejsilnějších dnů z celého roku. Loni byla situace specifická v tom, že zhruba ve stejné době vyhlásila ČNB oslabení koruny, což mělo také vliv na růst poptávky, ale v zásadě můžeme na vaši první otázku odpovědět kladně.
 2. Loni byl úplně nejsilnějším dnem 9. prosinec, druhým pak 16. prosinec, oba to byly pondělky. Toto načasování je každý rok hodně podobné, letos tedy největší nákupy vánočních dárků očekáváme v týdnech od 8. a 15. prosince.
 3. V srpnu je brzy na přesnou odpověď, ale protože letos Štědrý den vychází na středu, je pravděpodobné, že ještě v úterý 23. 12. bude možné objednávat dárky s osobním odběrem v Praze a v pondělí 22. 12. dárky s osobním odběrem mimo Prahu.​

Alza.cz – Ing. Šárka Jakoubková

 1. Tuto pobídkovou akci s předvánoční špičkou u nás nelze srovnávat. Množství objednávek v rámci Dne dopravy sice naroste, ale významně klesne jejich průměrná hodnota.
 2. Je to obecně týden před Štědrým dnem, kdy ještě stíháme odbavit objednávky všemi nabízenými způsoby přepravy. Letos to bude zřejmě mezi 17. a 19. prosincem, ale vše záleží na stavu zásob, vývoji kurzu koruny a třeba i počasí, které může značně zkomplikovat logistické procesy.
 3. Rozhodně nedoporučujeme nechávat nákupy na poslední chvíli, stačí sněhová kalamita a přepravci nemusí doručit zboží včas. Důležité nákupy doporučujeme uskutečnit již v říjnu a listopadu, kdy je nejširší nabídka zboží a příznivé ceny. Na pozdější termín doporučujeme nechat třeba jen drobnosti. Pokud by většina zákazníků, kteří čím dál více preferují nákupy přes internet, nechala nákupy na poslední chvíli, hrozí kolaps přepravců a zákazníci by mohli být zklamáni z pozdě doručených dárků.

Albatros Media – Ing. Radek Mrkos

 1. Toto pravidlo platí v případě našich e-shopů Albatrosmedia.cz a Knihy.cpress.cz bezezbytku. Obecně je poštovné zdarma jedním z nejsilnějších obchodně-marketingových nástrojů, které v rámci našich aktivit využíváme. Samozřejmě je to dáno zejména knižním oborem, na který se specializujeme, a související nižší průměrnou hodnotou objednávky (např. oproti prodejcům elektroniky), při které tvoří částka za poštovné významné procento celkové ceny objednávky našich zákazníků. Ekonomiku akce typu „poštovné zdarma“ tak v našem případě musíme předem důkladně zvažovat. Právě díky významnému nárůstu počtu objednávek a díky silné mediální podpoře akce ze strany Heureka.cz jsme se ale rozhodli s našimi e-shopy Dne dopravy zdarma i nadále aktivně účastnit.
 2. Nejvíce objednávek přijímáme a expedujeme v našich knižních e-shopech v předvánočním období tradičně v průběhu druhého prosincového týdne. I v letošním roce neočekáváme významné změny tohoto trendu, konkrétně tak očekáváme největší předvánoční nápor našich zákazníků ve dnech 8. – 11. prosince.
 3. V loňském roce jsme našim zákazníkům garantovali expedici objednávek přijatých až do 19. prosince, v letošním roce bychom chtěli toto datum ještě dále posunout a pokusit se nabídnout garanci expedice všech objednávek přijatých až do neděle 21. prosince, tak abychom možnost objednání našich knih jako ideálních vánočních dárků maximálně prodloužili.

Rogz.cz – Václav Masopust

 1. Ano, je až neuvěřitelné, jaký efekt tato akce má.
 2. Pokud myslíte den v týdnu, jsou pro nás důležité nedělní večery a pondělky s úterky. Jinak vždy kolem 10. – 15. v období výplatních termínů.
 3. Při expedici 19. 12. bychom měli být schopni zásilky doručit do Štědrého dne, záleží však na počasí a eventuálních kalamitních stavech. Jinak osobní vyzvednutí na prodejně bude možné až do úterý 23. 12.

Armed.cz – Pavel Zendulka

 1. Nevím, této akce jsme se zatím neúčastnili.
 2. Neděle a pondělí
 3. Záleží na klimatických podmínkách poslední předvánoční týden. Pokud bude sněhová kalamita, tak nelze zaručit dodání přepravní službou v termínu. Zboží standardně doručujeme do druhého pracovního dne, ale přepravní společnosti bývají před Vánocemi přetížené. Obecně bych doporučoval objednávat okolo 15.12. zboží které je skladem. Pak je jistota dostatku času řešit i případné problémy a nákup jiného dárku. Ale sám budu dárky nejspíš objednávat také až na poslední chvíli. Vzhledem k tomu, že máme prodejny v Praze a Vyškově, které má o vánocích prodlouženou otevírací dobu, tak pro osobní odběry lze bez obav odesílat objednávky ještě 23.12. a odebrat si zboží ten samý den.

Vesna.cz – Ivona Pokorná

 1. V obou předcházejících letech byl právě Den dopravy naší předvánoční špičkou.
 2. Přibližně druhý týden v prosinci. Letos možná právě Den dopravy zdarma.
 3. V neděli 21. prosince.

Vedle e-shopů jsme se na předvánoční situaci zeptali také zástupců velkých dopravců – konkrétně odpovídal jednatel společnosti DPD Daniel Mareš a obchodní ředitel Uloženka.cz Karel Pěnka.

 1. Reflektuje křivka počet vámi vyřízených zásilek? (tzn. můžete tento vývoj potvrdit v celkovém měřítku – objemu zásilek, které před Vánoci expedujete?)
 2. Jak roste počet zásilek meziročně?
 3. Kolik zásilek v předvánočním období vyřídíte a jaký počet očekáváte letos?
 4. Kdy je většinou poslední možnost objednání s garancí doručení do Vánoc a jak to bude letos?

DPD – Daniel Mareš

 1. Počet odbavovaných zásilek před Vánoci roste více než dvojnásobně oproti „běžnému“ zbytku roku, takže ano, zhruba to odpovídá křivce počtu objednávek na e-shopech.
 2. Letošní rok se pravděpodobně i díky jistým změnám v nákupním apetitu ve společnosti dosahujeme velmi dynamických růstů často i přes 20 %. Proto lze ke konci roku očekávat meziroční růst počtu zásilek v síti DPD i více než o v minulých letech obvyklých 30-35 %.
 3. Konkrétní čísla nezveřejňujeme. Očekáváme ale nárůst počtu zásilek nejméně stejný jako v minulých letech.
 4. Je to velmi individuální, hodně to záleží na dnes nepredikovatelných parametrech, např. počasí. DPD vždy doručila do Vánoc všechny zásilky, které nám odesílatelé předali k doručení do 22.12. Vzhledem k možným sněhovým kalamitám ale doporučujeme objednávat do pátku 19.12.

Uloženka.cz – Karel Pěnka

 1. Aktuálně vydáme na 132 pobočkách 80 000 zásilek měsíčně. S rozšířením sítě poboček o DPDparcel shopy jsme si krásně ověřili naše data. Naše partnerské pobočky dělají z celkového objemu 9%, gro děláme stále na našich vlastních 15 pobočkách v krajských městech. Není důležité mít velkou síť poboček, ale mít obsazená krajská města, jelikož ta dělají až 95% všech internetových objednávek. Jedná se o průměr, takže je to hodně individuální.
 2. Meziměsíčně rosteme o 9% a meziročně o 75%. Od září se meziměsíční růst navyšuje výrazně každým dnem.
 3. Vloni jsme udělali v prosinci přes 100 000 vydaných zásilek a letos očekáváme přes 180 000 kusů.
 4. Všichni dopravci mají základní služby s běžnou doručovací lhůtou. S garancí jsou expresní služby od 150 Kč za balík. Díky tomu, že máme z dopravců jako jediný vlastní dopravu, vlastní řidiče i auta, máme mnohem lepší lidský přístup k práci. V průběhu roku dodáváme na naše pobočky D+1 a tak to bylo i v loni v předvánočním období. Napomohla tomu také mírná zima. Pokud týden před Vánoci napadne metr sněhu, budou mít problémy s doručováním všichni, včetně nás. Na druhou stranu naše linky jezdí v noci, takže se nemusíme tolik obávat kolon aut apod. Ostatní dopravci, kteří doručují přes den, to mají mnohem obtížnější. E-shopy přes nás využívají i služby s doručením na koncovou adresu přes DPD a nově i ČP balík do ruky a balík na poštu. Našim partnerům a jejich zákazníkům mohu slíbit, že uděláme letos vše proto, aby sezóna dopadla tak dobře jako v loni a zásilky, které se u nás podají v pondělí, budou v úterý doručeny co se týče osobních odběrů na Uložence. Na druhou stranu doporučuji podat v pátek s doručením v pondělí. S největší pravděpodobností budeme mít tak jako v loni poslední víkend před Vánoci otevřeno s prodlouženou pracovní dobou.

Všechny články autora: David Hořava

Celkem 2 Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: